
ciekawostka 2.

Aktualnie czytam niezwykle interesującą książkę naszej noblistki Olgi Tokarczuk pt: CZUŁY NARRATOR (Wydawnictwo Literackie, 2020). W pierwszym rozdziale pt: OGNOZJA, rozpoczynający ów rozdział fragment zatytułowany został: Wędrowiec.
Olga Tokarczuk przedstawia swoją interpretację ryciny nieustalonego autora, która została opublikowana przez francuskiego astronoma Camille’aFlammariona w roku 1888 roku w książce pt: „Atmosfera. Meteorologia popularna”. Dla nas, pedagogów montessoriańskich, jest to ciekawe nawiązanie do koncepcji wychowania kosmicznego Marii Montessori, które dla nauczycieli montessoriańskich jest ciągłą inspiracją.
Biogram Marii Montessori
Maria Montessori, „POZWÓL DZIECKU MIEĆ SEKRETY”
CIEKAWOSTKA

Maria Montessori znana jest nie tylko z wielkich opowieści (tzw. opowieści panoramicznych), lecz także z „małych opowieści”. Były one z reguły spisywane z wykładów Autorki, m.in. O papierze, który umiał mówić. Znane są także małe opowieści autorstwa Marii Montessori i jej syna Mario: Wieka rzeka [1], Opowiadanie roślin, Skąd pochodzi nazwa (geometria)? Są one świetnym materiałem do odgrywania przez dzieci/uczniów scenek teatralnych.