polskie dni montessori 2025
WYKŁADOWCY I WARSZTATOWCY
ZAPROSZENIE DO CZYNNEGO UDZIAŁU W POLSKICH DNIACH MONTESSORI
„Chcemy wspierać samodzielny rozwój człowieka w przeznaczonym na ten cel czasie i dać mu możliwość podźwignięcia się ku wyższemu dobru. Społeczeństwo zbudowało mury i bariery. Nowa edukacja musi je zburzyć i odsłonić bezkresny horyzont.
( Maria Montessori, Umysł dziecka, Łódź 2021, Palatum, s.162 )
Polskie Stowarzyszenie Montessori
oraz
Katedra Badań nad Dzieciństwem
Wydziału Pedagogicznego
Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie:
serdecznie zapraszają pedagogów, psychologów, nauczycieli, studentów, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych pedagogiką Marii Montessori na:
XI edycję konferencji:
która odbędzie się w Krakowie w dniach
06 – 08 czerwca 2025 r.
Spotkamy się w budynku Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, ul. Kopernika 26
Inkluzja versus ekskluzja
Przykład pedagogiki Marii Montessori
Konferencja z okazji Jubileuszu 30-lecia
Przedszkola Integracyjnego Montessori w Krakowie
W związku z przygotowaniami do Konferencji, zapraszamy nauczycieli, nauczycieli akademickich, pedagogów, psychologów, oraz wszystkie osoby interesujące się pedagogiką Marii Montessori do zgłaszania propozycji przeprowadzenia wykładów, warsztatów, grup dyskusyjnych, paneli itp. korespondujących z tematem przewodnim Konferencji, tj.:
Inkluzja versus ekskluzja. Przykład pedagogiki Marii Montessori
Konferencja z okazji Jubileuszu 30 – lecia Przedszkola Integracyjnego Montessori w Krakowie.
Pragniemy, aby warsztaty , grupy dyskusyjne nawiązywały do głównego przesłania pedagogicznego M. Montessori mówiącego, iż rezultatem rozwoju i wychowania ma być przede wszystkim DZIECKO – CZŁOWIEK, z jego potencjałem/zasobami/możliwościami; Pochylimy się nad zagadnieniem INKLUZJI jako procesu, który polega na usuwaniu przeszkód ograniczających lub uniemożliwiających obecność, uczestnictwo i osiągnięcie sukcesu oraz dobrostanu w odniesieniu do myśli pedagogicznej
Montessori; Zaproponujemy rozwiązania edukacyjne, mające na celu skupienie się na mocnych stronach każdego DZIECKA – CZŁOWIEKA ; postaramy się odkryć różnorodność jako wartość. Podzielimy się doświadczeniami związanymi z INKLUZJĄ (zaletami, korzyściami, możliwościami oraz wadami i trudnościami) w (przed)szkolnej rzeczywistości oraz EKSKLUZJĄ – rozumianą jako proces wykluczania społecznego, kulturowego, i in.; Odniesiemy współczesne rozwiązania edukacji inkluzyjnej w Polsce i za granicą do koncepcji pedagogicznej M. Montessori jako pedagogiki inkluzyjnej, na przykład: poglądy na temat holistycznego rozwoju człowieka, otoczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwojowych dziecka, postawa nauczyciela, rozwiązania metodyczne w grupach integracyjnych, wychowanie kosmiczne, edukacja religijna, itp.; Przedyskutujemy kwestię możliwości i barier inkluzji dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów w codziennym życiu. Wymienimy się doświadczeniami odnośnie koncepcji i organizacji pracy edukacyjnej w placówkach Montessori nakierowanych na szeroko rozumianą inkluzję (m.in. architektura budynku, pomoce rozwojowe Montessori praca wolna, lekcje rozwojowe); Zaprezentujemy doświadczenia dotyczące inkluzji w edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych; Z uwagi na Jubileusz 30-lecia Przedszkola Integracyjnego w Krakowie – prezentowana będzie geneza, historia i działalność przedszkola; Celem PDM jest także nawiązanie i zacieśnienie kontaktów w środowisku montessoriańskim.
Na zgłoszenia czekamy do dnia 31 stycznia 2025 r.
Po tym terminie organizatorzy dokonają wyboru zaproponowanych tematów. Osoby, które zostaną zaproszone do przeprowadzenia warsztatu/grupy dyskusyjnej zostaną zwolnione z opłaty konferencyjnej. Zwolnienie dotyczy prowadzenia warsztatu /grupy dyskusyjnej/panelu( każdy 90 min.) przez jedną osobę, dwukrotnie w czasie konferencji.
Zwracamy kwotę do 250 zł za nocleg ( faktura na PSM ). W najbliższym czasie podamy adresy hoteli z rozsądnymi cenami. Wówczas będzie można samodzielnie rezerwować noclegi. Nie zwracamy kosztów podróży. Uprzejmie prosimy, nadsyłając swoje propozycje, wypełnić poniższą kartę
Prosimy wypełnić wszystkie pola!
Wypełnioną kartę prosimy nadsyłać na adres: sekretarz@montessori-centrum.pl
Imię, nazwisko: ..………………………………………………………………………………………………………………..
Reprezentowana placówka/instytucja: ………………………………………………………………………………
Kontakt: e-mail …………..……………………….…………….., tel. ………..…………..………………………………
Przynależność do Polskiego Stowarzyszenia Montessori: Tak Nie
-Temat warsztatu/grupy dyskusyjnej, grupy dyskusyjnej:
-Cel zajęć:
-Do kogo skierowany jest warsztat/grupa dyskusyjna (proszę podkreślić):
dla osób zaczynających interesować się pedagogiką Marii Montessori, nie posiadających
przygotowania do pracy montessoriańskiej
dla osób po kursach Montessori, czynnie pracujących z dziećmi
dla rodziców
dla wszystkich zainteresowanych osób
inny odbiorca (kto?) ……………………………………………………………..……………………………..
-Krótki opis (8 – 10 zdań):
-Max. liczba uczestników:
-Jak ma być zaaranżowana sala?
-Co będzie potrzebne ze strony organizatora? (komputer/laptop, rzutnik, itp.)
-Inne uwagi osoby prowadzącej warsztat:
Bliższych informacji udziela: Anna Głowacka – sekretarz PSM: sekretarz@montessori-centrum.pl / tel.: 880 -972-820
lub Małgorzata Miksza – prezes PSM: prezes@montessori-centrum.pl / tel.: 796-822-369