SEMINARIUM z zakresu EDUKACJI MUZYCZNEJ

ŚPIEW - RUCH - UCHWYCENIE - ZROZUMIENIE
Muzykuj bez obaw na dzwonkach!

Termin: 14 – 15 lutego 2025 r. (piątek 16:00 – 20:00, sobota 9:00 – 17:00)
Liczba godzin: 15
Miejsce seminarium: PRACOWNIA MONTESSORI,  Łódź, ul. Jaracza 68, Siedziba PSM – Przedszkole Miejskie nr 220.
Wykładowcy: Katja Johanning – Lehmann i Sabine Kowollik (Niemcy)
Zajęcia tłumaczy: Magdalena Wojdak-Piątkowska
Adresaci: nauczyciele przedszkoli szkół Montessori oraz wszystkie zainteresowane osoby muzyką i muzykowaniem z dziećmi

 

OPIS SEMINARIUM – słowo od prowadzących:

Transpozytor (chromatycznie strojone sztabki) to wspaniały materiał stworzony przez Marię Montessori, który można optymalnie wykorzystywać w edukacji i wychowaniu muzycznym. Materiał ten umożliwia tak dzieciom jak i dorosłym ćwiczenie słuchu i głosu, a także ułatwia zrozumienie notacji muzycznej. Ponadto można go wykorzystać do poglądowej prezentacji i unaocznienia najprostszych powiązań, ale także skomplikowanych zagadnień muzycznych. Kurs ten będzie okazją do intensywnej pracy z dzwonkami i transpozytorem. Nie zabraknie śpiewu, ćwiczeń rytmicznych, ruchu przy muzyce i rozmów o praktycznym wdrażaniu muzykowania  w przedszkolu i szkole.

Dwie wykładowczynie Sabine Kowollik i Katja Johanning-Lehmann podzielą się swoim bogatym doświadczeniem z zakresu edukacji muzycznej. Zachęcą do samodzielnego muzykowania w grupie w celu przezwyciężenia obaw i lęków. W ten sposób na bazie wspólnego muzykowania jasne staną się zagadnienia teoretyczne, a pytania będą stymulowane wspólnym muzykowaniem.
Dodatkowe prezentowane materiały do dzwonków i transpozytora zostały w dużej mierze opracowane i stworzone przez same wykładowczynie. Zachęcamy do ich fotografowania i odtwarzania. Na zakończenie wręczone będą Zaświadczenia uczestnictwa podpisane przez wykładowców .

 

Opłaty700,00 PLN / 600,00 PLN dla członków Polskiego Stowarzyszenia Montessori (z opłaconą składką do roku 2024)
Warunkiem przyjęcia na seminarium jest wypełnienie i odesłanie karty zgłoszeniowej oraz wpłacenie 50% w/w opłaty. Pozostałą kwotę należy  uiścić najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji, prosimy wskazać inną osobę do udziału w seminarium. Seminarium odbędzie się przy min. liczbie osób 12.

Zgłoszenia: do 10 stycznia 2025r.

W sprawie faktur elektronicznych prosimy o kontakt: skarbnik@montessori-centrum.pl

Nr konta PSM: 76 1020 3352 0000 1302 0102 5121 

Pytania merytoryczne prosimy kierować: Małgorzata Miksza – prezes@montessori-centrum.pl / Tel. 796-822-369

W siedzibie Stowarzyszenia (teren Przedszkole Miejskiego  nr 220)  jest możliwość noclegów. Posiadamy materace, poduszki (należy mieć swój śpiwór). Do dyspozycji uczestników kursu: trzy łazienki z natryskami, jadalnia (lodówka, naczynia kuchenne, czajnik bezprzewodowy, kuchenka mikrofalowa, expres do kawy).Cena jednego noclegu: 25 zł/osoba/noc
Niedrogie noclegi najbliżej miejsca zajęć: VILLA MASONERIA,  ul. Tramwajowa 11,  tel.: 42 67 80 554, kom. 723 248 739 e-miał: rezerwacja.villamasoneria@gmail.com  www.villamasoneria.com


O WYKŁADOWCZYNIACH:

Sabine Kowollik dorastała w rodzinie muzyków. Pierwsze lekcje gry na flecie prostym i poprzecznym, a później także lekcje śpiewu pobierała w szkole muzycznej w Budziszynie. Ukończyła studia muzyczne w klasie fletu prostego / muzyki dawnej w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie i uczestniczyła w licznych kursach doskonalących szczególnie w zakresie pedagogiki instrumentalnej i interpretacji muzyki dawnej. Od tego czasu występuje w różnych zespołach kameralnych i chórach oraz uczy w powiatowej szkole muzycznej w Budziszynie. W 2006 roku uzyskała dyplom Montessori. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu w sekcję muzyczną Niemieckiego Stowarzyszenia Montessori mogła specjalizować się w dziedzinie edukacji muzycznej, w tym w pracy z dzwonkami Montessori i transpozytorem. Od tego czasu prowadziła liczne kursy i seminaria na temat muzyki w ramach kursów dyplomowych pedagogiki M. Montessori.
W latach 2006-2016 pracowała jako nauczyciel muzyki w Katolickim Przedszkolu Montessori w Budziszynie. Poza nauczaniem w szkole muzycznej, Sabine Kowollik pracuje jako nauczyciel wspierający w szkole podstawowej Bischöfliche Maria-Montessori-Grundschule w Budziszynie.


Katja Johanning-Lehmann urodziła się we Freibergu i studiowała muzykę dawną i edukację muzyczną w Lipsku i Amsterdamie, specjalizując się w grze na flecie prostym. Jako muzyk występuje jako solistka oraz w różnych zespołach muzyki dawnej i współczesnej, w tym w projektach łączących taniec i pantomimę.
Uczy gry na flecie prostym, prowadzi wykłady z zakresu muzyki kameralnej i praktyki pedagogicznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Dreźnie,  w Saksońskim Państwowym Gimnazjum Muzycznym w Dreźnie oraz w Konserwatorium im. Roberta Schumanna w Zwickau. Jest również niezwykle zainteresowana pedagogiką Marii Montessori. Dyplom z zakresu pedagogiki Montessori uzyskała w 2001 roku.
Współtworzyła i rozwijała sekcję muzyczną Niemieckiego Stowarzyszenia Montessori. Pracowała jako wykładowca muzyki na kursach dyplomowych stowarzyszenia do 2024 roku. Zaowocowało to koncepcjami praktycznego wykorzystywania dzwonków i transpozytora, dużą liczbą materiałów uzupełniających do nauczania teorii muzyki oraz programem kursów dyplomowych.
Pracowała jako nauczycielka muzyki w szkole Montessori we Freibergu oraz w wielu przedszkolach.  Ponadto pracuje również jako wykładowca ds. muzyki w szeregu różnych instytutów i organizacji.

Scroll to Top